Состоялся 2-й всеукраинский съезд оценщиков

На початку 2012 року набрали чинності Закон України «Про Фонд державного майна України» (№ 4107 від 09.12.2011р.) та Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки» (№ 4336 від 13.01.2012), окремими нормами яких запроваджено новий напрям оціночної діяльності – оцінка для цілей спадкування. За суттю запровадженої начебто нової оцінки, її дія поширюється на усі види цивільно-правових та інших юридично значимих дій, з яких справляються податки, мито та інші збори, а не тільки випадки, передбачені Податковим кодексом.

Зміни до оцінки майна не повинні вноситись через низку різних «відомчих» законів, а мають прийматись суто шліхом внесення змін у профільний закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Нові правила для всіх учасників ринку оцінки повинні прийматися тільки на основі ґрунтовного аналізу їх ефективності та за умови участі в їх розробці як представників державних органів виконавчої влади, так і саморегулівних організацій оцінювачів та всієї оціночної спільноти.

1027 учасників з’їзду підняли нагальні проблеми галузі та шукали ефективні шляхи збереження цілісного та конкурентоспроможного ринку оцінки в інтересах громадян країни. Адже монополізація ринку оцінки невідворотно призведе до значного подорожчання послуг обов’язкової податкової оцінки для українців.

Учасники з’їзду усвідомлювали, що актуальні завдання соціально-економічної трансформації українського суспільства потребують пошуку механізмів, які б забезпечували максимальну ефективність координації інтересів усіх учасників економічних відносин.

У роботі з’їзду прийняли участь представники суміжних ринків, пов’язаних з оціночною діяльністю. Серед них представники Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України, Асоціації фахівців оцінки, Федерації бухгалтерів та аудиторів, Союзу бухгалтерів та аудиторів, Земельного союзу України, Асоціації фахівців з оцінки, Спілка оцінювачів землі, Ліга експертів України. Також у роботі з’їзду прийняли участь представники законодавчої та виконавчої влади, серед яких народні депутати України, представники Української спілки промисловців та підприємців України, громадської ради при Державному комітеті підприємництва, громадського об’єднання «Фортеця». Не залишились осторонь і представники ринку банківських послуг. У роботі з’їзду взяли участь представники «Сбербанка России», «Укргазбанку», «Райффайзен Банку Аваль», «ВТБ», банку «Фінанси та кредит», «Промінвестбанку» та ін.

Виступаючи на з’їзді, Президент АФНУ С.А. Злидень підкреслив, що саме Асоціація однією з перших громадських організацій, звернулась до Прем’єр – міністра України М.Я. Азарова у зв’язку з ситуацією, яка склалася після прийняття Фондом державного майна України та Міністерством юстиції України наказів, пов’язаних з реалізацією Закону України «Про Фонд державного майна України», з проханням прийняти заходів по створенню прозорого механізму оцінки нерухомості для цілей оподаткування. Президент АФНУ підкреслив, що саме консолідована позиція громадських організацій, пов’язаних з ринком оцінки, допомогла домогтися того, що дані накази були визнані такими, що втратили силу.

Також С.А. Злидень зазначив, що ситуація, яка склалася на ринку оцінки, доводить, що наявність Закону, регулюючого дану діяльність, не є фактом захисту професії. Тому основні зусилля АФНУ сьогодні спрямовані на захист риєлторської діяльності та професії в цілому.

Президент Асоціації підкреслив, що ми приєднуємося до резолюції Надзвичайного Всеукраїнського з’їзду оцінювачів, спрямованої проти монополізації ринку оцінки.

В ході роботи з’їзду його учасники підкреслили, що нові правила для усіх учасників ринку оцінки повинні прийматися тільки на основі ґрунтовної оцінки їх ефективності та за умови розробки спільної програми дій представників державних органів виконавчої влади, саморегулівних організацій оцінювачів, провідних навчальних закладів та всієї оціночної спільноти.

На розгляд громадськості були винесені дієві та прозорі механізми здійснення та контролю оцінки, які сприймаються всіма оцінювачами та фахівцями ринку нерухомості. Учасниками з’їзду були проаналізовані можливі наслідки перебудови оціночної діяльності для громадян, підприємств та економіки України в цілому.

Надзвичайний Всеукраїнський з’їзд прийняв рішення:

1. З метою уникнення ризику відновлення корупційної схеми та забезпечення наповнення державного бюджету, а не кишень так званої «тендерної мафії», направити звернення до президента України В.Ф. Януковича, Прем’єр — міністра України М.Я. Азарова, Голови Верховної Ради України В.М. Литвина, народних депутатів та парламентських політичних фракцій про необхідність терміново (у вересні-жовтні 2012 року) внесення змін до законодавчих актів: Законів України «Про Фонд Державного майна України», «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2-12-2014 роки», Податкового кодексу України, нової редакції проекту Закону України «Про державне мито».

2. Схвалити пропозиції до проекту Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо оцінки майна», що запропоновані учасниками з’їзду оцінювачів.

3. Висловити недовіру Голові фонду державного майна України О.В. Рябченку у зв’язку з тим, що під його керівництвом державним органом, на якого покладено функції регулювання оціночної діяльності, було допущено монополізація ринку оцінки для цілей спадкування, прийнято низку наказів, які були скасовані за дорученням Прем’єр – міністра України як корупційні, системно ігнорується позиція ринку, та звернутись з цього питання до президента України В.Ф. Януковича.

4. Звернутись до Голови ВРУ В.М. Литвина, комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності ВРУ, народних депутатів, керівників фракцій парламентських політичних партій щодо надання правової та політичної оцінки діяльності народного депутата України А.В. Яценко, авторського якого за даними відкритих джерел належить велика кількість корупційних схем, ненадання з їх боку публічної оцінки яким підриває довіру до влади і чесного підприємництва. Пропонуємо розглянути це питання у відкритому режимі на засіданнях комітетів та у сесійній залі.

5. Звернутися до основних політичних сил, які претендують бути обраними до ВРУ нового скликання, про висловлення ними до 1 жовтня 2012 року своєї чіткої позиції відносно їх бачення кроків у регулювання ситуації на ринку оцінки майна з метою своєчасного інформування оціночної спільноти, працівників оціночних компаній, громадян України.

6. Засудити негативну практику використання інституту само регулювання в протягування корупційних схем. Звернутись ФДМ України щодо оприлюднення списків членів «паперових» організацій – фантомів, які були нашвидкуруч визнані Фондом, як саморегульовані організації оцінювачів (у травні 2012 р.), і керівники яких брали участь у легалізації скасовані легалізованої схеми рейдерського захоплення рику оцінки: «Союз оцінювачів України» (Намясекно К.П.), Асоціація спеціалістів банківської оцінки України (Фролов С.Є), Асоціація оцінювачів України (Черниш К.І.).

7. Ініціювати створення координаційної ради громадських організації, до якої увійдуть оцінювачі, аудитори, ріелтори, судові експерти, нотаріуси, банківські працівники, арбітражні керуючі, фінансові аналітики, страхові організації та інші консультанти, з метою забезпечення консолідованої позиції щодо захисту ринку консалтингу від монополізації, їз загальними правилами та принципами саморегулювання, розробки механізму захисту інтересів громадських організацій та їх членів.

8. Включити делегованих представників від оціночної спільноти та саморегулівних організацій, що сприяли виявленню корупційної схеми, до складу робочої групи при КМУ, Державній службі України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, міжвідомчих робочих груп,я ким доручено (буде доручено) опрацювання пропозицій з питань щодо оцінки майна.

Возникли вопросы?

Позвоните по тел. +38(099) 015-84-79
или
Заполните форму и мы с вами свяжемся